zabawy i ćwiczenia 26.06.2020r.

1. Wakacyjne zagadki:

Kilka drobnych szczebelków,

pokonasz je prędko.

Potem jeden szybki zjazd

wykonany nie pierwszy raz.. (zjeżdżalnia)

W niej uwielbiają bawić się

dzieci małe.

Robią z piasku babki

i zamki wspaniałe. (piaskownica)

Jeśli rozhuśta się na niej

dziewczynka mała.

Pod nią cała ziemia

będzie wirowała. (huśtawka)

Na niej nawet ktoś nieduży

Umie wznosić się wysoko,

a jak mocno się odbije,

może skoczyć ku obłokom. (trampolina)

Ma pedały, kierownicę,

koła dwa lub cztery,

jeździsz na nim,

kiedy inni chodzą na spacery.(rower)

Kolorowa i okrągła,

skacze prawie tak jak zając.

Chłopcy kopią ją po trawie,

a dziewczynki podrzucają. (piłka)

Lata w górze,

lecz na sznurze. (latawiec)

2. „Sylabowe obrazki”- zabawa ruchowa. Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby.

Podczas trwania muzyki, dzieci swobodnie poruszają się po pomieszczeniu. Na pauzę w muzyce, rodzic pokazuje jeden obrazek, a dziecko dzieli nazwę przedmiotu z obrazka na sylaby i podaje liczbę sylab.

3. Prawda czy fałsz. Dzieci podnoszą kciuk do góry, jeśli zdanie opisuje właściwe zachowanie, kciuk na dół, jeżeli oznacza niewłaściwe zachowanie.

• Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem, przed wyjściem na słońce?

• Czy w lesie można palić ognisko?

• Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać?

• Czy na plaży można zakopać śmieci?

• Czy w górach można spacerować w klapkach?

• Czy w górach należy zawsze iść wyznaczonym szlakiem?

• Czy podczas jazdy na rowerze należy mieć kask?

• Czy w czasie burzy można stać pod drzewem?

• Czy dzieci mogą oddalać się od rodziców, opiekunów?

• Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe?

4. Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem piłki.

- Zabawa orientacyjno-porządkowa Podrzuć – złap – dziecko trzyma piłkę w rękach i biega swobodnie w różnych kierunkach. Na hasło: Stop! zatrzymuje się, podrzuca piłkę do góry i łapie ją.

- Ćwiczenie dużych grup mięśniowych Zjeżdżalnia dla piłki – dziecko siedzi z wyprostowanymi nogami, podpierając się z tyłu na rękach. Piłkę ma ułożoną na stopach. Unosi złączone nogi w górę – piłka toczy się w kierunku bioder. Unosi biodra w górę – piłka wraca do poprzedniej pozycji.

- Ćwiczenie rozciągające i oddechowe Toczenie piłki – Dziecko stoi w rozkroku na prostych nogach. Toczy piłkę po podłodze od ręki do ręki. Po kilku ruchach prostuje się z uniesieniem piłki – wdech, opuszczenie piłki – wydech.

- Ćwiczenie stóp Wałkowanie pączków – piłka jest ułożona pod stopami dziecka, palce zaciśnięte na piłce. Wałkuje piłkę okrężnymi ruchami stóp – w lewo i w prawo.

- Ćwiczenie dużych grup mięśniowych Kołyska – dziecko siedzi z wyprostowanymi nogami – piłkę trzyma między kostkami. Kładzie się na plecy, odbiera piłkę rękami i wraca do poprzedniej pozycji.

- Zabawa z elementem czworakowania. Koty bawią się piłką – dziecko chodzi na czworakach za toczącą się piłką. Popychaj piłkę raz jedna raz drugą ręką.

- Ćwiczenie nóg Skaczemy tak, jak piłka – dziecko odbija mocno piłkę od podłogi i podskakuje tak długo, jak długo odbija się piłka.

- Zabawa z elementem rzutu Celuj piłką do kosza – dziecko stoi w pewnej odległości od dużego kosza. Na sygnał stara się trafić piłką do niego. Może robić to oburącz lub jedną ręką.

- Ćwiczenie stóp Idą pingwiny – dziecko chodzi z piłką między kostkami, porusza się małymi kroczkami.

- Ćwiczenie oddechowe Wdech – wydech – dziecko leży na plecach, nogi ma ugięte w kolanach, stopy na podłodze. Piłka w dłoniach leży na brzuchu. Przenosi piłkę za głowę, wykonując wdech, wraca do poprzedniej pozycji, wykonując wydech.

- Ćwiczenie mięśni brzucha Przewracanie naleśników – dziecko leży na podłodze na plecach. Ma ręce za głową, nogi złączone. Turla się raz w jedną, raz w drugą stronę.

- Zabawa z elementem podskoku Skok w dal – dziecko z miejsca wykonuje mocny skok w przód, lądując na ugiętych kolanach.

- Maszerowanie przy rytmicznej melodii z wyklaskiwaniem rytmu.