zabawy i ćwiczenia 06.11.2020

1.Rodziców prosimy o przeczytanie wiersza a następnie o zadanie sugerowanych pytań.

Wiersz - “Trzy symbole Narodowe “

Każde państwo ma symbole

Flagę, godło, hymn

Po tym dziecko rozpoznaje

Narodowość w kraju swym,

Hymnem Polski jest Mazurek

Pan Wybicki pisał go

Gdy na włoskiej obcej ziemi

Walczyć o nasz kraj tam szło,

Flaga Polski z dawien dawna

Dwa kolory ma

Biel u góry, czerwień pod nią

Każdy to już zna,

Godło Polski orzeł biały

Wokół tło czerwone

Na głowie korona

Skrzydła rozłożone

• Jakie trzy symbole występują w wierszu?
  • Jak nazywa się nasz hymn?
  • Jakie kolory ma nasza flaga?
  • Jaki ptak znajduje się w polskim godle?

2. Zabawa „Biało-czerwone”.

Urządźmy polowanie na skarby. Rodzic nastawia minutnik lub stoper w telefonie na wybrany przez siebie czas, a dzieci mają za zadanie zgromadzić z otoczenia jak najwięcej kolorów w odcieniach bieli i czerwieni, a kiedy czas się skończy z zebranych przedmiotów ułożyć flagę Polski.

3. „Barwy ojczyste” – zabawa badawcza z mlekiem, płynem do mycia naczyń i czerwonym barwnikiem

Dzieci wlewają na duży talerz mleko, a następnie powoli i stopniowo za pomocą zakraplacza dodają barwnik spożywczy. Obserwują, jak czerwony barwnik rozpływa się na powierzchni mleka. Później maczają patyczki do uszu w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykają nimi powierzchni mleka. Barwnik pod wpływem zmiany napięcia powierzchniowego zacznie samoistnie wirować.

Karty pracy dla chętnych

Polska-kolorowanka