W JAKI SPOSÓB CZYTANIE KSIĄŻEK WSPOMAGA ROZWÓJ DZIECKA

Artykuł o znaczeniu czytania książek od najmłodszych lat dzieciom.Nie tylko co czytamy, ale również ważne jest to w jaki sposób czytamy książkę, ponieważ czytanie powinno się dziecku kojarzyć z radością a nie z przymusem.

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”. ( Jim Trlease)

Czytanie dzieciom książek ma szczególne znaczenie. Badania jednoznacznie dowodzą, że dzieci, którym we wczesnym dzieciństwie czytano książki, lepiej radzą sobie w szkole, są bardziej kreatywne, lepiej myślą i lubią się uczyć. Dlatego warto czytać dzieciom już od pierwszych miesięcy jego życia.

Najważniejsze jednak jest, aby to co czytamy dziecku, było dla niego interesujące. I nie chodzi tu tylko o treść książki, ale również o to w jaki sposób czytamy. W trakcie czytania nie wolno popadać w monotonię i czytać w nudny sposób. Powinniśmy się, w miarę możliwości utożsamić z bohaterami opowiadania i odczuwać ich emocje, modulować odpowiednio głos. Ważna jest również empatia i zaangażowanie czytającego. Jest to bardzo istotne w tym, czy dziecko da się wciągnąć w historię i czy poruszy to jego wyobraźnię.

Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z radością a nie z przymusem, karą lub nudą! Ważne jest również, by czytać dziecku regularnie. Nawet jeden wieczór z książką, jest dla dziecka nie lada atrakcją i przyjemnością. Aby jednak wykształcić zamiłowanie dziecka do książek i nawyk czytania niezbędne jest obcowanie z literaturą codziennie. Należy zachować regularność, dlatego dobrze jest wyznaczyć stałą porę czytania. Nie koniecznie musi to być czas tuż przed snem, chociaż jest to dobra pora, bo książka idealnie uspokaja i wycisza dziecko.

Regularne czytanie wprowadza w życie dziecka element porządku, a jednocześnie sprawia, że rodzic każdego dnia spędza ze swoim dzieckiem czas, który zarezerwowany jest wyłącznie dla niego. Czas, który poświęcamy na czytanie dziecku, powinien być dostosowany do możliwości obu stron – zarówno dziecka, jak i rodzica. Nie powinien on być jednak krótszy niż 20 minut każdego dnia.

Należy również pamiętać, że książka dla najmłodszych powinna spełniać najbardziej wygórowane  wymagania dotyczące formy. Powinna zawierać ładne ilustracje i odpowiednią czytelną czcionkę, a treść jej powinna być poprawna pod względem językowym i merytorycznym.

Podsumowując powyższe PAMIĘTAJMY, że dzieciom należy czytać:

• Regularnie
  • Interesująco i różnorodnie, kładąc nacisk na rozmaite aspekty opowieści
  • Szczerze
  • Z dostosowaniem do jego wieku
  • Wiernie odczytując to, co jest napisane w książce
  • Co najmniej 20 minut dziennie

GŁOŚNE  CZYTANIE   DZIECKU:

• Buduje więź emocjonalną między dzieckiem a dorosłym
  • Poszerza słownictwo dziecka
  • Zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka
  • Uczy prawidłowego formułowania myśli w wyrazy i zdania zgodnie z zasadami gramatyki
  • Rozwija pamięć i wyobraźnię
  • Uczy myślenia i poprawia koncentrację
  • Pomaga w przyswajaniu pojęć abstrakcyjnych, jak: miłość, przyjaźń, współczucie
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
  • Poszerza wiedzę ogólną
  • Ułatwia naukę, przez  co pomaga odnosić sukcesy w szkole
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera
  • Rozbudza w dziecku ciekawość świata oraz pomaga zrozumieć siebie i innych
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

DLATEGO:

CZYTAJMY DZIECKU  CODZIENNIE PRZEZ    20   MINUT!!!!!!!!

Bibliografia:

1. Matuszewski S., Stymulująca rola bajki w rozwoju dziecka, Wychowawca nr 4/2006
  2. Molicka M., Bajkoterapia, Poznań 2002

Opracowała:  mgr  Parszyk   Małgorzata