Imieniny: Brunony, Sławomira

Zaproszenie do udziału w konkursie ekologicznym "Eko przyjaciele - woda i powietrze"

Zaproszenie do udziału w Konkursie ekologicznym

„EKO  PRZYJACIELE – WODA I POWIETRZE”

Organizatorem konkursu jest Gmina Pruszcz. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z  placówek oświatowych z terenu Gminy Pruszcz. Zostanie przeprowadzony w następujących   kategoriach wiekowych:

I kategoria – dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym klasy 0 – 3

II kategoria- dzieci i młodzież w wieku szkolnym klasy 4 – 6

III kategoria – młodzież szkół podstawowych 7 – 8

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń wody i powietrza oraz dostępności tych dwóch cennych zasobów przyrody.

Problematykę konkursu można streścić w następujących pytaniach:

1. Kiedy woda i powietrze jest zanieczyszczone, a kiedy czyste?
  2. Jakie są najważniejsze źródła zanieczyszczeń wody i powietrza?
  3. Jakie zanieczyszczenia  wody i powietrza wpływają na nasze zdrowie i środowisko, co zyskujemy oddychając czystym powietrzem?
  4. Jak poprawić jakość powietrza w naszej okolicy?
  5. Jak oszczędzać wodę?

Organizatorzy zachęcają uczestników, by w swoich pracach spróbowali odpowiedzieć na te pytania lub zilustrowali powiązane z nimi problemy.

Technika wykonania prac:

1)     Praca  plastyczna w technice dowolnej ( np. rysunek, malarstwo, szkic)

- praca powinna być wykonana na papierze, preferowany format A3,

- praca płaska bez użycia materiałów sypkich, np. ryż, kasza, brokat,

- wyklucza się użycie grafiki komputerowej

2) Plakat:

- praca powinna być wykonana na brystolu o formacie papieru A2 ( 420x594 mm) lub A3 ( 297x420 mm),

- praca płaska w technice dowolnej bez użycia materiałów sypkich np. ryż, kasza, brokat

3)  Komiks:

- historia rysunkowa musi zawarta na 6 stronach formatu A5 ( 2 strony okładki + 4 strony komiksu),

- na stronie powinny być nie więcej niż 4 rysunki – scenki,

- rysunek można wykonać kredkami ołówkowymi, świecowymi, ołówkiem, pisakiem, flamastrem, teksty w komiksie powinny być pisane czarnym cienkopisem, tak aby były czytelne.

Zasady konkursu:

1. Każdy uczestnik może nadesłać 1 pracę ( praca plastyczna, plakat, komiks).
  2. Na odwrocie pracy powinna być umieszczona metryczka, której wzór przesyła organizator  konkursu.
  3. Prace zostaną ocenione przez profesjonalne jury w trzech kategoriach: I przedszkola i klasy 0 – 3 szkół podstawowych, II klasy 4 – 6 szkół podstawowych, III klasy 7 – 8 szkół podstawowych
  4. Przewidziane nagrody rzeczowe w konkursie:

- 3 laureatów w każdej kategorii wiekowej

- 7 wyróżnionych w każdej kategorii wiekowej

- wszyscy uczestnicy otrzymują drobne upominki rzeczowe

5. Prace konkursowe należy przesłać elektronicznie w formie zdjęcia lub skanu na adres e – mail: srodowisko@pruszcz.plewentualnie  w formie papierowej do biura podawczego Urzędu Gminy w Pruszczu, ul. Główna 33, 86 – 120 Pruszcz w terminie do dnia 29 maja 2020r.

6. W przypadku wysłania pracy w formie elektronicznej zdjęcie lub skan załączonej metryczki należy przesłać w osobnym pliku.

7. O wynikach konkursu laureaci zostaną powiadomieni pisemnie lub telefonicznie.

8. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz osobom wyróżnionym nastąpi  na Dożynkach Gminnych 29 sierpnia 2020r.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają drobne upominki rzeczowe wysłane na adres opiekunów prawnych.

Z  uwagi na panującą pandemię, jeżeli nie będzie możliwości zorganizowania dożynek wszystkie nagrody zostaną wysłane pocztą.

9. Nadesłane na konkurs prace pozostają własnością organizatorów.

Osoba upoważniona  do  udzielania informacji na temat konkursu: Ewelina Grumbliniak, tel. 52 562 43 22, e – mail: srodowisko@pruszcz.pl