Kalendarium

Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

zabawy i ćwiczenia Czerwiec 02.06.2020 r.

Z końca świata czy zza ściany, to przyjaciel nasz

kochany

W Polsce się urodziliśmy

 

 Witam Kochane "Promyczki" i "Motylki"oraz Drogich Rodziców

 

 

1. „Siedmiomilowe buty” – zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi Rodzic rozmawia z dzieckiem o tym, co w czasie wakacji można robić nad morzem, a co w górach Następnie zachęca dziecko, aby wyobraziło sobie, że ma siedmiomilowe buty, dzięki którym może szybko przemierzać całą Polskę Dziecko maszeruje wielkimi krokami. Jeśli Rodzic pokaże na mapie Polski (Załącznik 1) góry, dziecko naśladuje ruchem i gestem wspinanie się po górach (podnosi wysoko nogi, pochyla tułów) albo jazdę na nartach Jeśli pokaże morze, naśladuje  pływanie, nurkowanie, budowanie zamków z piasku Gdy Rodzic przerywa wskazywanie miejsc na mapie, odpoczywa – stoi  na palcach, bierze  głęboki wdech, przeciąga się i opuszcza ręce, wypuszczając jednocześnie powietrze z płuc Na sygnał znów przemierza pokój wielkimi krokami.

 

2. „Palcem po mapie” – próby odczytywania mapy Polski, wskazywanie większych miast, rzek, gór, morza .

Dzieci próbuje odnaleźć i wskazać na mapie Morze Bałtyckie, większe miasta, rzeki i jeziora Zwracają uwagę na kolory na mapie, a Rodzic tłumaczy,

że każdy kolor ma określone znaczenie: zielony oznacza niziny, żółty – wyżyny, brązowy – góry

3. „Razem z Wisłą” – „zwiedzanie” Krakowa, Warszawy, Gdańska Rodzic wskazuje na mapie Polski trzy miasta położone nad Wisłą: Kraków, Warszawę i Gdańsk .

Co warto zobaczyć w Krakowie z dziećmi

https://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,15695160,co-warto-zobaczyc-w-krakowie-z-dziecmi.html

 Warszawa – zwiedzanie stolicy

http://otowarszawa.pl/zabytki

16 atrakcji dla dzieci w Gdańsku 2020

https://fajnepodroze.pl/gdansk-atrakcje-dla-dzieci/

 

4. „Wars i Sawa” – wysłuchanie legendy o Warszawie

 

Rodzic  zachęca dziecko do wysłuchania legendy o Warsie i Sawie

Wars i Sawa

Dawno temu, za niepamiętnych czasów, nie było w Polsce ani miast, ani wsi. Kraj pokrywały ogromne, nieprzebyte puszcze, pełne dzikiej zwierzyny. Tylko gdzieniegdzie znajdowały się niewielkie osady ludzkie. Właśnie wtedy w samym sercu mazowieckiego boru, nad Wisłą, żył młody rybak imieniem Wars. Był to młodzieniec dzielny i pracowity. Sam zbudował łódź, wyciosał wiosła i cierpliwie wiązał sieci. Sprzyjało mu szczęście, toteż kiedy wypływał na połów, zawsze powracał z siecią pełną dorodnych ryb. Wars cieszył się każdą chwilą spędzoną na wodzie, wpatrywał się w bystry nurt i słuchał ptasiego śpiewu. Szczególnie lubił nocne wyprawy. Na rzece panował wtedy niezmącony spokój, księżyc oświetlał Wisłę srebrnym blaskiem, a z lasu dochodziły tajemnicze odgłosy nocnego życia. Pewnego razu Wars zepchnął łódź na wodę, zarzucił sieci i cierpliwie czekał, ukryty wśród wysokich trzcin. Nagle wzburzyły się wiślane fale i z rzecznych odmętów wynurzyła się… prześliczna dziewczyna. Młody rybak zamarł z zachwytu i zdumiony patrzył na przedziwne zjawisko.

Dziewczyna miała długie, jasne włosy, wielkie, szafirowe oczy i… od połowy ciała rybi ogon, pokryty srebrzystą łuską. Wars przetarł oczy i spojrzał raz jeszcze, nigdy bowiem nie spotkał kogoś takiego. To była syrena!

Syrena, nieświadoma tego, że ktoś ją widzi, podpłynęła bliżej i zaczęła śpiewać. Na dźwięk jej pięknego głosu serce młodego rybaka zadrżało. Pokochał ją od pierwszego wejrzenia. Od tej pory co noc chował się w szuwarach, czekając na swoją ukochaną, a potem słuchając jej śpiewu. Aż nadszedł wieczór, gdy postanowił powiedzieć syrenie, co do niej czuje. Na szelest szuwarów zdziwiona dziewczyna przerwała pieśń i podpłynęła do wpatrzonego w nią Warsa.

– Dlaczego podglądasz mnie i podsłuchujesz, jak śpiewam?! – spytała zagniewana.

– Jestem rybakiem, syreno… – zaczął nieśmiało Wars.

– Wiem dobrze, kim jesteś, wiele razy widziałam cię na Wiśle. Ale to jeszcze nie powód, żeby…

– Tak, wiem, ale od kiedy ujrzałem cię po raz pierwszy i usłyszałem twój śpiew, nie mogę bez ciebie żyć. Kochamcię, syreno – wyszeptał Wars.

– I ty także nie jesteś mi obojętny – westchnęła. – Ale przecież tak bardzo się różnimy: ja jestem syreną, a tyczłowiekiem… Przecież nie będziesz mógł mieszkać ze mną w rzece. A jeśli to ja zamieszkam z tobą, czy będziesz

mógł żyć z kimś takim jak ja?

– Kocham cię, syreno, i tylko to się liczy – odparł Wars.

Syrena podpłynęła do brzegu. Wars wziął ją na ręce, mocno przytulił, po czym wyniósł z wody.

– Czy zostaniesz moją żoną? – zapytał.

– Tak – odpowiedziała.

Szczęśliwy Wars pocałował syrenę, a wtedy opadła z niej rybia łuska i w miejsce ogona pojawiły się nogi.

– Syreno, ty jesteś kobietą! – zawołał zdumiony Wars.

– Sprawdziła się stara przepowiednia, zgodnie z którą, jeśli człowiek pokocha syrenę, a ona zgodzi się zostać jego żoną, wówczas jej rybi ogon zamieni się w nogi – powiedziała syrena. – Na imię mam Sawa – dodała.

Wkrótce w chacie nad rzeką odbyło się huczne wesele.

Wars i Sawa żyli długo i szczęśliwie, otoczeni miłością i szacunkiem ludzi.

Po latach wokół ich domu powstała duża osada rybacka, którą na ich pamiątkę nazwano Warszawą.

Dziś Warszawa jest wielkim miastem i stolicą Polski.

Po wysłuchaniu legendy dziecko odpowiadana pytania:

– Kogo zobaczył Wars, gdy pewnej nocy wyruszył na połów?

– Jak wyglądała syrena?

– Co się stało, gdy rybak usłyszał śpiew syreny?

– O co Wars poprosił syrenę?

– W kogo zamieniła się syrena, gdy zgodziła się zostać żoną Warsa?

– Co powstało wokół domu Warsa i Sawy?

„Wars i Sawa” [w:] „Legendy polskie”, tekst M. Grądzka, Wydawnictwo WILGA, Warszawa 2000, s. 5–9, albumy o Krakowie,

Gdańsku, Warszawie

 

5. „Polskie miasta” – zapoznanie z herbami wybranych miast (Załącznik 2) Rodzic  prezentuje dziecku herby polskich miast, w tym miejscowości, w której mieszka.

Herb Gminy Pruszcz - BIP w JST - Gmina Pruszcz

Wspólnie omawiają ilustracje,  dziecko próbuje odgadnąć nazwy miast i z pomocą Rodzica odszukuje je na mapie.Następnie  dziecko koloruje herby,

łączy je ze zdjęciami miast oraz rysuje herb swojej miejscowości Zaznacza na mapie Polski, gdzie znajduje się jego miejscowość.

Dziecko może łączyć herby ze zdjęciami na ekranie, a herb Pruszcza narysować na kartce.

Powodzenia!